2018

 
1. února – Hudební genius Antonín Dvořák. Povídání MUDr. Ivana Hejduka, jičínského zubaře. Nejednalo se o odbornou přednášku, ale o lidské lidové povídání  o českém hudebníkovi. Pan doktor svým povídáním přivedl posluchače k tomu, jakým zázrakem je umění, zejména muzika.
 
4. ledna – Ochutnávka Paříže. Edith a Marlen (divadelní představení žáků ZUŠ) a Nejslavnější oblasti slavných francouzských vín (cestovatelská přednáška Pavla Bičiště).
 
 

2017

 

7. prosinec – Koukám a co nevidím. Beseda s českou herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou. Doprovod na harmoniku i cestu z Prahy do Jičína a zpět zajistil řidič umělecké agentury Gardes.

2. listopad – cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda uvedli cestopisnou přednášku s projekcí Island po stopách horkých pramenů. Přiblížili veselé zážitky. 
 

5. říjen – Legionáři v boji za svobodu. Přednášel Ing. Tomáš Pilvousek. Přednáškou byla otevřena výstava Československé legie v Itálii.

7. září – Školy v Jičíně. Vlastivědné procházky s PhDr. Evou Bílkovou. Postupně ještě 19.9., 26.9. a 10.10. jsme společně navštívili jičínské základní a střední školy. Ředitelé škol představili, co nejlepšího ve škole mají. Každá škola se má čím chlubit, posluchači byli leckdy velmi překvapeni. Vycházky se sešly s úspěchem.


3. srpna – Na vyhlídce vzpomínek. Letos vydanou knihu představili MUDr. Vilém Hofman a PhDr. František Větrovský. Jedná se o vzpomínky studentů jičínského gymnázia z let 1952-1955. Autory jsou sami studenti ročníku sedmatřicátého. Do sborníčku přispěli i nejbližší rodinní příslušníci bývalých gymnaziálních učitelů. Sborníček přibližuje i dobu padesátých let, dobu temnou, stalinistickou. Dobu, která nebyla veselá, a přesto studenti ji prožívali tak, jak umí právě jenom mládí, tzn. radostně. Hudební doprovod MUDr. Ivan Hejduk.

13. července – Setkávání s Irenou Kačírkovou. Beseda s její dcerou, MgA. Kristinou Novotnou. Pohled na známou českou herečku očima její rodiny.

1. června - Marie Terezie - Tento rok si připomínáme 300 let od narození Marie Terezie. Se životem této významné panovnice, jejím postavením v evropském měřítku, reformami, které zavedla, a také s osudy jejích dětí nás seznámila Bc. Dana Šimková.

 

4. května – Muži z mých knížek - Marie Formáčková - novinářka na volné noze, publicistka, spisovatelka a středoškolská pedagožka. Je autorkou či spoluautorkou desítek knih, zejména životních příběhů mediálně známých osobností. V dnešní přednášce jsme si povídali o Jiřím Wimmerovi, Júliu Satinském, Michalu Dočolomanském, Jaroslavu Marvanovi a televizním seriálu Bohém.

6. dubna – Čas a kalendář - Čas a jeho měření jsou neodmyslitelnou součástí lidského života. Zabývali jsme se kalendářem nejstarších civilizací, proč a jak musel papež Řehoř XIII. reformovat kalendář, slunečními hodinami a na závěr přednášky jsme se zaměřili na chloubu astronomické Prahy – pražský orloj jakožto nejstarší původní funkční orloj na světě. Celou přednáškou nás provázel Mgr. Pavel Brom.

2. března – Léčivá síla stromů - Vlastnosti stromů a jejich působení na člověka zkoumá a využívá léčebná metoda dendroterapie, kterou nás provedla paní Mgr. Pavla Apostolaki. Každý strom má jinou energii a jedinečné uzdravující vlastnosti. Můžeme se jít projít do lesa a čerpat energii ze stromů, sbírat plody, kořeny a udělat si z nich například čaj. Z jehličí se vyrábějí aromatické silice, které mohou mít léčivé účinky.

2. února – Jihozápad USA – S národními parky JZ USA a krásnými přírodními úkazy této oblasti nás seznámil pan MUDr. Ladislav Hanousek, který navštívil USA poprvé v roce 1992. Od roku 2000 se tam pravidelně vrací. Na základě svých cest napsal několik cestovatelských průvodců a říká, že není těžké takovou cestu absolvovat, ale důležité je mít informace.

5. ledna – Kuchařka ze Svatojánu – Paní Eva Francová je známá nejen svým blogem Kuchařka ze Svatojánu, ale i stejnojmennou kuchařkou. Seznámila nás se svými životními postoji a recepty, jejichž základem je především rostlinná strava. Pokrmy jsou zdravé a velmi chutné. 

 

2016

 

1. prosince - Město Jičín a okolí na snímcích prof. Jiřího Trejbala Prof. Jiří Trejbal působil v Jičíně jako středoškolský profesor, správce národopisného oddělení a správce sbírky fotografií a obrazů jičínského muzea. Přednášející paní Mgr. Hana Fajstuaerová nás provedla jeho životním příběhem a seznámila s jeho snímky z Jičína a okolí ze 40. let 20. století. 

2. června – Masarykovo pojetí české historie a jeho naléhavost v současnosti. Před začátkem přednášky proběhlo slavnostní předávání pamětních listů studentům VU3V. Pak jsme se společně s přednášející, paní PhDr. Neudorflovou, přenesli do 19. a počátků 20. století. Hovořila o české otázce, činnosti a vlivu T. G. Masaryka na českou společnost, ale také o rozvoji demokratické politické kultury a jejím pojetí v dnešní společnosti.
 
7. července – Hurá, léto. Krásné posezení a opékání vuřtů v zahradě knihovny navštívila spisovatelka Hana Dneboská, která nás seznámila se svou knihou „Něco navíc“. Přečetla nám kousek povídky „Jak jsme prodávali auto a nechtěli tomu věřit“. Poté nás se svým dílem seznámil pan MUDr. Vilém Hofman a nakonec jsme nahlédli do jičínské historie a umění.

3. listopadu – Karel IV. pohled zblízka 1316–1378 V letošním roce si připomínáme 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka, římského krále a císaře Karla IV. Přednášející paní PhDr. Eva Havlovcová nás provedla jeho životem od samého počátku až po jeho smrt. Nahlédli jsme do rodu Lucemburků, jejich předností a životních postojů - hlavně do životních postojů Karla IV., jeho manželek a potomků.

6. října – Finsko – země tisíců jezer a nekonečných lesů. Se životem ve Finsku nás seznámil Ing. Jan Maruška, který působil na českém velvyslanectví v Helsinkách. Na rozloze více jak 300 000 km2 můžete nalézt přes 180 000 jezer a ostrovů. Vyprávěl nám o tom, že k životu každého Fina neodmyslitelně patří sauna, která je součástí standardního vybavení jejich domácnosti (místo vany), dále o jejich tradicích, nelehké ekonomické situaci či o jejich zklamání z EU.

1. září  – Jičínské sochy, pomníky a pamětní desky – procházka po Jičíně s paní PhDr. Evou Bílkovou. Naše putování jsme započali na zahradě naší knihovny, kde jsme byli seznámeni se sochami a pamětními deskami na Jičínsku. Potom jsme se vydali k II. Základní škole, kde je pamětní deska K. V. Raise a své putování zakončili na prvním nádvoří Valdštejnského zámku u sochy Albrechta V. E. Z Valdštejna.

4. srpna – Hrabalovo Polabí. S našimi čtenáři a knihovníky z Jičínska jsme se vydali po stopách Bohumila Hrabala. Průvodkyní nám byla Hana Zikmundová, učitelka z Lepařova gymnázia. Navštívili jsme muzeum a pivovar v Nymburce a vynechat jsme nemohli ani Kersko, kam jezdil proslulý spisovatel na chatu a kde také čerpal inspiraci. Literární výlet jsme zakončili návštěvou Hrabalova hrobu v Hradištku.
 
7. července – Hurá, léto. Krásné posezení a opékání vuřtů v zahradě knihovny navštívila spisovatelka Hana Dneboská, která nás seznámila se svou knihou „Něco navíc“. Přečetla nám kousek povídky „Jak jsme prodávali auto a nechtěli tomu věřit“. Poté nás se svým dílem seznámil pan MUDr. Vilém Hofman a nakonec jsme nahlédli do jičínské historie a umění.
 
2. června – Masarykovo pojetí české historie a jeho naléhavost v současnosti. Před začátkem přednášky proběhlo slavnostní předávání pamětních listů studentům VU3V. Pak jsme se společně s přednášející, paní PhDr. Neudorflovou, přenesli do 19. a počátků 20. století. Hovořila o české otázce, činnosti a vlivu T. G. Masaryka na českou společnost, ale také o rozvoji demokratické politické kultury a jejím pojetí v dnešní společnosti.
 

7. května - Fakta a nejčastější mýty a omyly Prusko-rakouské války 1866. 150. výročí bitvy u Jičína se připomnělo výstavou, kterou instaloval Petr Lazurko z Muzea přírody Český ráj Prachov. V tento den proběhla vernisáž výstavy a přednáška. Na zahájení napochodovala Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74., čímž obohatila zajímavé odpoledne.

7. dubna - Slavná česká filmová klasika. Vyprávěl Mgr. Ondřej Slanina, filmový publicista a profesionální historik umění. Přehled filmů započal prvním českým filmem C. a K. polní maršálek s Vlastou Burianem a zakončil současnou filmovou tvorbou. Povídání bylo obohaceno obrázkovou prezentací. Řadu úspěšných filmů jsme si tak připomněli.

3. března - Přežila jsem Terezín a Osvětim. Životní příběhy Marty Kottové. Paní Martě bylo 14 let, když se ocitla v Terezíně. Byla zde i s bratrem a maminkou. O maminku přišla v Osvětimi, v Ravensburku se setkala i s lidickými ženami. Z její rodiny přežila ona a její bratr. Smutné, ale zajímavé vyprávění.

4. února - Proč je Švédsko pro mnohé tak oblíbeným cílem. O životě ve Švédsku vyprávěl Ing. Jan Maruška. Posluchači získali tak ucelený přehled o Švédsku vůbec. Švédsko v současné době řeší problémy s muslimskou komunitou a migranty vůbec. Součástí besedy byla i obrázková prezentace.

7. ledna - Tajemství lahodné kávy. Besedě o kávě s ochutnávkou předcházela vernisáž výstavy Šikovné ruce seniorů, kterou zorganizovala Štěpánka Čubanová ze Svazu invalidů. Zajímavosti o kávě přednášel pan Jan Perner, majitel Novopacké pražírny. Po skončení besedy bylo možné zakoupit několik druhů kávy. Tato akce se setkala s velkým úspěchem.

 
 

2015

 

3. prosince - Příběhy slavných z pera spisovatelky PhDr. Marie Formáčkové. Paní Formáčková s úsměvem vyprávěla o Zitě Kabátové, o Heleně Růžičkové. Jako redaktorka ženských časopisů se s oběma skamarádila a napsala o nich několik knih.

 
5. listopadu - Václav Procházka o geologických katastrofách - Jak se vyvíjelo prostředí na zemi z geologického pohledu, o tom hovořil přírodovědec, geolog a jeden ze zakladatelů vědecké astronomické antropologie a archeoastronomie Václav Procházka. „Události se někdy vyvíjely velmi rychle a říká se jim katastrofické, i když nemusely znamenat vždy jenom katastrofu v tragickém smyslu. Může se tak označovat i náhlá změna obecně, která ovlivnila vývoj života,“ uvedl svoji přednášku host, který je také autorem knih Kameny a říše permoníků a Rozhovory s planetami, kde přibližuje zábavnou formou zejména dětem svět hornin a minerálů nebo sluneční soustavu.
Řada katastrof se podle něj z geologického hlediska odehrála teprve nedávno. Za poslední katastrofu s prokazatelným vlivem na celosvětové klima označil výbuch sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991: na následující dva roky došlo k ochlazení o jeden až dva stupně. Vědci očekávají, že další podobný výbuch by měl přijít do roku 2020.
 
8. října - Spisovatelka Irena Fuchsová vydala svoji první knihu z divadelního prostředí v roce 2001. Dnes má na svém kontě více než třicet titulů, převážně uvozených slovem Když... O svých tématech, inspiraci a trablech vyprávěla v jičínské knihovně. Právě psaní a divadlo jsou jejími největšími koníčky a v posledních letech k nim přibyl i rozhlas. Právě v době, kdy odstoupil ředitel Českého rozhlasu, nemohla Irena Fuchsová vynechat ani vyprávění o okolnostech, za kterých zmizela před časem z éteru rozhlasové stanice Dvojka, kde od roku 2012 moderovala nedělní pořad Dobré ráno, Česko. Dnes má svůj pravidelný pořad na ČRo Pardubice každou neděli od půl čtvrté.
 

3. září - Kubínovy humorky pro starší a pokročilé z J. Š. Kubína, jičínského pohádkáře četl JUDr. Jaroslav Veselý. J. Š. Kubín má letos 50. výročí úmrtí, našim setkáním jsme oslavili známého sběratele pohádek.

6. srpna - Procházka jičínským hřbitovem. Provázela PhDr. Eva Bílková.
Vycházelo se dle knihy Vladimíra Úlehly, kterou vydala naše knihovna. Dr. Bílková upozornila ještě na druhého autora Františka Kasku, z jehož rukopisu bylo  v knize čerpáno. Mluvila o hřbitovu obecně a pak, jak jsme postupovali, poukázala na hroby významných osobnosti. Překvapením byla velká účast, na to, jak mimořádněvelké teplo ten den bylo.

2. července - Společné povídání a zpívání s Jiřím Qido Valterem. Opékání buřtů, volné povídání a společné zpívání

4. června - DEKAMERON - MILOSTNÉ DOPISY PORTUGALSKÉ JEPTIŠKY MARIANNY. Intimní zpívaná středověká a renesanční poezie a milostné listy portugalské jeptišky v komorním podání Táni Fischerové a Daniela Dobiáše. Klasická poezie osloví  každém věku i v každém století.

Poděkování (květen)
kolektivu knihovnic Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně.
Knihovna již několik let připravuje pro seniory tzv. Klub aktivních seniorů (AKSE) s pestrým programem vždy zajímavým, zábavným i poučným. Jsou to přednášky, besedy, vycházky a výlety.
V úterý 5. května 2015 vyjeli senioři pod vedením paní Dany Michlové do Prahy s cílem navštívit Parlament České republiky. Dostatek času nám dovolil zajít do kostela sv. Mikuláše, projít se po Karlově mostě, či posedět ve Valdštejnské zahradě.
Po obědě jsme se sešli před Parlamentem, kde na nás čekala paní poslankyně Mgr. Martina Berdychová, která nás provázela společně s průvodkyní PS PČR.
Nejprve jsme zhlédli film o historii parlamentů, a pak jsme se vydali na prohlídku budov. V zasedací místnosti Poslanecké sněmovny jsme si vyzkoušeli posedět v lavicích a paní poslankyně nás seznámila s průběhem poslaneckých zasedání, s prací výboru, hlasováním apod. Sama je místopředsedkyní Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Další zastavení bylo v Poslaneckém klubu hnutí ANO, kde na nás čekalo menší pohoštění, ale přišla mezi nás i paní poslankyně Mgr. Jana Pastuchová, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku a členka Výboru pro zdravotnictví, která nám, „aktivním seniorům“ , řekla něco o zdravotní problematice. Na závěr jsme si prohlédli kancelář obou poslankyň a vydali jsme se bludištěm chodeb zpět do ruchu velkoměsta.
Podle potlesku na konci výletu soudím, že se všem přítomným líbil, a tak posílám tímto poděkování za příjemně strávený den kolektivu knihovnic jičínské knihovny.
Za AKSE     M. Smrčková

 

2. dubna- Příroda kolem nás je přirozenou lékárnou - Beseda o bylinkách a jejich zpracování s bylinkářkou Hankou Urbánkovou. Paní bylinkářka uvařila výborný bylinkový čaj, který jsme popíjeli za jejího vyprávění. Nejvhodnějšími bylinkami na jaře jsou všechno dostupné plevele, které rostou kolem nás: kopřivy, sedmikráska, pampeliška ad. Součástí besedy byl prodej bylinkových čajů a sirupů.

5. března - POKLADY ZVUKOVÉHO ARCHIVU - Hudba spojená s Jičínem, J. B. Foerster a Emil Kolář. Písničky zakázané mocnými. Reklama na gramofonových deskách. Světové úspěchy českých autorů. Gramodesky ve službách propagandy. Hitler a swing. Agrostrojanka a Lu Hromádka  a mnoho dalších zajímavostí Zajímavé a raritní  zvukové snímky komentoval Radovan Sál.

5. února - BOHEMIA MIA - Italové v Čechách za 1. sv. války
I na Jičínsku pobývalo obyvatelstvo ze severní Itálie - Tridentska, kde probíhala válečná fronta, navázala se zde trvalá přátelství. Odpoledne spojeno s vernisáží výstavy. Ta byla doplněna o materiály z našeho kraje. Materiály zajistil jičínský archiv. Byl promítnut film s autentickými zážitky našich i italských pamětníků. MUDr. Vilém Hofman vyprávěl o zkušenostech svého prastrýce, který 1. sv. válku prožil jako legionář na Sibiři, dochovaly se jeho deníkové vzpomínky. Pracovníci archivu se podělili se svými zkušenostmi při hledání materiálů k uvedené výstavě. Výstavu propůjčil Spolek přátel Ledra, paní Ing. Otipková.

9. ledna – Politické mraveniště - beseda s Mgr. Martinou Berdychovou,
bývalou starostkou obce Holovousy, dnes poslankyní Parlamentu ČR. Paní Berdychová nastínila svůj pracovní žebříček z malé školičky až do sněmovny do Prahy. Pozvala seniory do Prahy na prohlídku historických budov Parlamentu ČR.

 

2014

6. listopadu - Zahrada jako živý organismus. Ing. Ivana Větrovcová, přednášející, přiblížila posluchačům vývoj zahrad, historii a současnost. Po přednášce následovala poradna, co a jak s našimi zahrádkami.

2. října - Co vy na to, pane Šmoldasi? Beseda s PhDr. Ivo Šmoldasem, českým básníkem, publicistou, moderátorem a překladatelem. Úspěšný pořad představoval rozhlasové studio, kde spolu rozmlouvali rozhlasová moderátorka a její host, Ivo Šmoldas. Publikum zastupovalo rozhlasové posluchače na telefonu.

4. září - Mé putování zmateným stoletím. Beseda s PhDr. Jaroslavem Šedivým, historikem a diplomatem. Pro jeho náhlé onemocnění se beseda změnila v předčítání z uvedené knihy. A vzpomínání na setkání se šarmantním pánem.

7. srpna – O líné babičce. Humorné literární vyprávění o babičce, která si chtěla splnit svá dávná přání. Sešli jsme se na zahradě, společnými kolegiálními silami jsme přečetli dvě veselé povídky. Poté jsme si opekli buřty, čas ubíhal volným popovídáním o všedních věcech.

3. července - Jičín trochu jinak - od židovských památek do města finančního. Po Jičíně nás provázela Ing. Ladislava Hetfleišová. Postupně jsme obcházeli bývalé finanční domy. Ing. Hetfleišová nám vysvětlovala, jak bankovní domy vznikaly a jaké bylo spojení mezi nimi a židovskou populací. Židé měli k penězům blízko, protože to byla skoro jejich jediná možnost obživy.

5. června – Smutná Braunová. Literární komponovaný pořad. Dramatický pořad na motivy románu Kalvárie o vztazích mezi ženami. Účinkovaly Petra Braunová a Jitka Smutná

22. května – Po stopách Karla Hynka Máchy. Pěší literární výlet na hrad Kumburk, magické místo navštívené českým básníkem. Výletu předcházela návštěva lomnického zámku a městské knihovny.

3. dubna – Proměny jičínského Nového města. Obrazy Karla Šoltyse, fotografie jeho dcery Ing. Ivany Větrovcové. Beseda byla spojena s vernisáží výstavy. Posluchači mohli hádat, kde která místa na obrazech se původně nacházela, a porovnat se současnými fotografiemi.

6. března – Grónsko a Špicberky. Cestopisná přednáška Jirky Lehejčka. Přednášející doktorand v Arktidě pobýval po dvě letní sezóny. Přednáška byla obohacena promítáním obrázků a besedou.

6. února – V předvečer velké války. Přednáška byla zaměřena na 100.výročí 1. světové války 1914-1918. Přednášel profesor Robert Kvaček, významný český historik, jičínský rodák. Že bude válka, nikdo nevěřil, a jak bude probíhat, nikdo netušil. Děj války se zvrtl tak, jak si to nikdo nepředstavoval.

9. ledna - Senzační zprávy ze starého Jičína. Z dobového tisku četla Mgr. Jiřina Holá, knihovnice z Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Zprávy byly veselé, smutné až akční či bulvární. Z dnešního pohledu velmi úsměvné, přitom představující tehdejší kolorit našeho města.

 

2013

7. listopadu - Moje cesta do rozhlasu - beseda s Veronikou Sedláčkovou, rodačkou z Jičína. Neformální povídání o jejích životních zkušenostech v České televizi, na letišti a nakonec v Českém rozhlasu. Povídání o budoucnosti médií, úloze novináře. Nakonec jsme skončili u čtení knih.

11. října - Příběhy léků - beseda s Mgr. Tomášem Cikrtem. Knihu Příběhy léků vydal Státní ústav pro kontrolu léčiv. Kniha radí, jak zacházet s léky. Pan Cikrt nenásilnou formou upozornil na řadu nešvarů, které jsou s léky spojené. Není nutné každý zdravotní problém řešit právě léky. Za nemocí je většinou schován psychosomatický problém.

3. října - Z Holovous za medicínou až na Srí Lanku. Paní Izabela Klimová, promovaná bioložka, se na Srí Lanku dostala díky přírodní medicíně, kde se zúčastnila kongresů, kde i několik měsíců pracovala. Zabývá se magnetickou terapií. Která je součástí alternativní medicíny. Pořad byl obohacen promítáním fotografií, nejhezčí byly se slony a krokodýly.

5. září - Žít s radostí a odpovědně beseda s PhDr. Janem Šolcem, bývalým politikem, pracovníkem Kanceláře prezidenta republiky. S trochou filozofie o životě jsme se dostali až k předčasným volbám.

1. srpna - Literární cyklovýlet - krajinou Mariánské zahrady. Cestou jsme navštívili hrad Pařez, pramen Mrliny v Příchvoji. Poslední zastávkou byla obec Bukvice, kde jsme navštívili soukromou galerii Na špejcharu manželů Evy a Jiřího Valterových. Pan Quido Valter s námi zašel do místní kapličky a zahrál na její varhany. Výlet jsme zakončili občerstvením v místní hospodě.

18. července - Putování s Pannou Marií po sakrálních stavbách Mariánské zahrady. Literárně-duchovní procházka z obce Veliš, kde jsme navštívili hřbitov, kde je pochován významný regionální básník Josef Jakubec. Přes Loretu, sv. Andělíčka na sv. Annu v Dolním Lochově. Po území bývalého panství rodiny Šliků. Narodili se zde spisovatelé – ruralisté.

11. července – literární procházka. Autobusem jsme popojeli do Sedliček a odtud se odebrali na židovský hřbitov, který se nachází nedaleko Valdštejnské lodžie. PhDr. Terezie Dubinová nám přiblížila historii hřbitova, rituál posledního rozloučení se zemřelým, upozornila nás na některé náhrobky. Poté jsme se společně pěšky vrátili do Jičína a navštívili židovskou synagogu. Synagoga je nově otevřená. Obdivovali jsme krásu její vnitřní výzdoby a zachovaný svatostánek, který neukrývá Tóru, ale látkový svitek se jmény obětí holocaustu z jičínského okresu.

6. června – Strafeldová, Milena: Osamělé večery Dory N. Monolog dcery Boženy Němcové. Literární pořad o Theodoře Němcové, která část svého života prožila v Jičíně, kde pracovala jako industriální učitelka, postavila zde dům (dnes Koněvova ul.). Její život v Jičíně podrobně popsal profesor Vladimír Úlehla (Samotářská dcera Boženy Němcové Theodora. Vystupovala mladá herečka Marta Sovová.

2. května - Pomozte nám pomáhat. Zopakovali jsme si základní znalosti první pomoci. Do knihovny mezi nás přijel lektor Oblastního spolku ČČK Hradec Králové. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že se nemáme první pomoc dát z obav, že poté bychom mohli být soudně postižitelní. To je jen fáma. Naopak, první pomoc jsme povinni poskytnout.

4. dubna – beseda s paní spisovatelkou Hanou Marií Körnerovou. Paní Körnerová již od dětství si tzv. psala do šuplíku, teprve v roce 1993 opravdová spisovatelka, a to když vyšla její historicko-romantická sága Pán hor. Žije s manželem v Hřídelci nedaleko Lázní Bělohradu. Nejznámější její knihou je bezesporu román Andělská tvář, který byl v roce 2002 zfilmován. Beseda s autorkou byla milá, bezprostřední, živá.

7. března mezi nás přijel mladý student, doktorand, pan Jiří Lehejček. V rámci své cestopisné přednášky představil Mongolsko, jeho panenskou přírodu, hory, buddhistické kláštery. Vyprávěl o setkání s místními obyvateli, o pozvání do jejich příbytků – jurty, o pozvání na svatbu. Hlavní město – Ulánbátar – uměle vystavěné město, celoročně zamořené díky těžbě surovin, elektráren a dalšího průmyslu.

7. února pozvání do knihovny přijaly Mgr. Hana Fajstauerová a starostka Sokola, paní Blažena Bohuňovská. Obě posluchačům přiblížily historii a současnost jičínského Sokola. Mgr. Fajstauerová promítla prezentaci historických fotografií, velmi přehledně přiblížila historii sokola od jejího začátku do 50. let 20. století. Paní Bohuňovská zavzpomínala na sokolské slety konané po roce 1989, posluchače seznámila se současností sokolské jednoty.

Ve čtvrtek 3. ledna 2013 proběhla beseda na téma Bezpečnost a ochrana občanů. Na besedě si posluchači povídali s mluvčí Policie ČR, paní Hanou Klečalovou, s mluvčí Městského úřadu Jičín, Bc. Magdalenou Doležalovou a s příslušníky městské policie. Není možné jen důvěřovat, je nutné i prověřovat. Pomáhejme policii, všímejme si nekalých skutečností, policie pomáhá nám.

 

 

2012

Aktivní senioři se sešli v knihovně

První schůzka Klubu aktivních seniorů - AKSE se uskutečnila ve čtvrtek 1. března 2012 od 15,00 hodin v sále hudebního oddělení. Na setkání přišlo 50 seniorů. Přítomné přivítala ředitelka knihovny a nastínila jim možnosti setkávání a nabídku knihovny. Následovala beseda na téma "Nahlédnutí do Moskvy a Petrohradu“. Zážitky ze své soukromé cesty poutavě vyprávěla paní Olga Jakubcová. Její povídání bylo doplněno promítáním fotografií.  Seniorům se setkání líbilo, a tak se dohodli, že se budou v knihovně scházet pravidelně vždy první čtvrtek v měsíci od 15,00 hodin. V dubnu se senioři sešli ve čtvrtek 5.  Na programu byla přednáška Čínská medicína a dnešek MUDr. Miroslava Holuba. 3. 5. proběhla beseda s Ing. Ladislavou Hetfleišovou na téma Finanční gramotnost aneb Banky jak je neznáte. 7. června vystoupil zpěvák a skladatel Richard Pachman. V červenci jsme si připomněli malé výročí architekta Čeňka Musila. Lektorka, PhDr. Eva Bílková přiblížila jeho život, pracovní počiny. Společně jsme si uvědomili jednotlivé stavby v Jičíně a jeho okolí. Vlastní procházka byla krátká – z Denisovy ulice jsme vyšli na Husovu ulici. Procházka se setkala s úspěchem a přáním podobná setkání zopakovat. Společné setkání, které se konalo 2.srpna, přineslo starším lidem takzvaný Retro test, ve kterém pátrali po odpovědích na otázky jako: Kdy se konala poslední spartakiáda nebo odkud pocházejí hrdinové Čtyřlístku. V září proběhla zdravotní přednáška o stravování, kterou nám přiblížila MUDr. Alena Votrubová. Následovala velmi živá diskuse. V říjnu jsme slyšeli opět zdravotní přednášku na téma Životospráva - cesta ke zdraví. MUDr. Miroslav Holub navázal na svou jarní přednášku, hovořil o propojování čínské a evropské medicíny. V listopadu jsme besedovali se známou cestovatelkou Pavlou Jazairi o jejich zážitcích. O vánočním posezení (3.12.) při poslechu koled a dalších písní hudebního souboru Ze šuplíku jsme oslavili adventní čas. Zrekapitulovali jsme úspěšný rok Klubu seniorů a popřáli si další rok plný nápadů.


 

 

2017

 

7. prosinec – Koukám a co nevidím. Beseda s českou herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou. Doprovod na harmoniku i cestu z Prahy do Jičína a zpět zajistil řidič umělecké agentury Gardes.

2. listopad – cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda uvedli cestopisnou přednášku s projekcí Island po stopách horkých pramenů. Přiblížili veselé zážitky. 
 

5. říjen – Legionáři v boji za svobodu. Přednášel Ing. Tomáš Pilvousek. Přednáškou byla otevřena výstava Československé legie v Itálii.

7. září – Školy v Jičíně. Vlastivědné procházky s PhDr. Evou Bílkovou. Postupně ještě 19.9., 26.9. a 10.10. jsme společně navštívili jičínské základní a střední školy. Ředitelé škol představili, co nejlepšího ve škole mají. Každá škola se má čím chlubit, posluchači byli leckdy velmi překvapeni. Vycházky se sešly s úspěchem.


3. srpna – Na vyhlídce vzpomínek. Letos vydanou knihu představili MUDr. Vilém Hofman a PhDr. František Větrovský. Jedná se o vzpomínky studentů jičínského gymnázia z let 1952-1955. Autory jsou sami studenti ročníku sedmatřicátého. Do sborníčku přispěli i nejbližší rodinní příslušníci bývalých gymnaziálních učitelů. Sborníček přibližuje i dobu padesátých let, dobu temnou, stalinistickou. Dobu, která nebyla veselá, a přesto studenti ji prožívali tak, jak umí právě jenom mládí, tzn. radostně. Hudební doprovod MUDr. Ivan Hejduk.

13. července – Setkávání s Irenou Kačírkovou. Beseda s její dcerou, MgA. Kristinou Novotnou. Pohled na známou českou herečku očima její rodiny.

1. června - Marie Terezie - Tento rok si připomínáme 300 let od narození Marie Terezie. Se životem této významné panovnice, jejím postavením v evropském měřítku, reformami, které zavedla, a také s osudy jejích dětí nás seznámila Bc. Dana Šimková.

 

4. května – Muži z mých knížek - Marie Formáčková - novinářka na volné noze, publicistka, spisovatelka a středoškolská pedagožka. Je autorkou či spoluautorkou desítek knih, zejména životních příběhů mediálně známých osobností. V dnešní přednášce jsme si povídali o Jiřím Wimmerovi, Júliu Satinském, Michalu Dočolomanském, Jaroslavu Marvanovi a televizním seriálu Bohém.

6. dubna – Čas a kalendář - Čas a jeho měření jsou neodmyslitelnou součástí lidského života. Zabývali jsme se kalendářem nejstarších civilizací, proč a jak musel papež Řehoř XIII. reformovat kalendář, slunečními hodinami a na závěr přednášky jsme se zaměřili na chloubu astronomické Prahy – pražský orloj jakožto nejstarší původní funkční orloj na světě. Celou přednáškou nás provázel Mgr. Pavel Brom.

2. března – Léčivá síla stromů - Vlastnosti stromů a jejich působení na člověka zkoumá a využívá léčebná metoda dendroterapie, kterou nás provedla paní Mgr. Pavla Apostolaki. Každý strom má jinou energii a jedinečné uzdravující vlastnosti. Můžeme se jít projít do lesa a čerpat energii ze stromů, sbírat plody, kořeny a udělat si z nich například čaj. Z jehličí se vyrábějí aromatické silice, které mohou mít léčivé účinky.

2. února – Jihozápad USA – S národními parky JZ USA a krásnými přírodními úkazy této oblasti nás seznámil pan MUDr. Ladislav Hanousek, který navštívil USA poprvé v roce 1992. Od roku 2000 se tam pravidelně vrací. Na základě svých cest napsal několik cestovatelských průvodců a říká, že není těžké takovou cestu absolvovat, ale důležité je mít informace.

5. ledna – Kuchařka ze Svatojánu – Paní Eva Francová je známá nejen svým blogem Kuchařka ze Svatojánu, ale i stejnojmennou kuchařkou. Seznámila nás se svými životními postoji a recepty, jejichž základem je především rostlinná strava. Pokrmy jsou zdravé a velmi chutné. 

 

2016

 

1. prosince - Město Jičín a okolí na snímcích prof. Jiřího Trejbala Prof. Jiří Trejbal působil v Jičíně jako středoškolský profesor, správce národopisného oddělení a správce sbírky fotografií a obrazů jičínského muzea. Přednášející paní Mgr. Hana Fajstuaerová nás provedla jeho životním příběhem a seznámila s jeho snímky z Jičína a okolí ze 40. let 20. století. 

2. června – Masarykovo pojetí české historie a jeho naléhavost v současnosti. Před začátkem přednášky proběhlo slavnostní předávání pamětních listů studentům VU3V. Pak jsme se společně s přednášející, paní PhDr. Neudorflovou, přenesli do 19. a počátků 20. století. Hovořila o české otázce, činnosti a vlivu T. G. Masaryka na českou společnost, ale také o rozvoji demokratické politické kultury a jejím pojetí v dnešní společnosti.
 
7. července – Hurá, léto. Krásné posezení a opékání vuřtů v zahradě knihovny navštívila spisovatelka Hana Dneboská, která nás seznámila se svou knihou „Něco navíc“. Přečetla nám kousek povídky „Jak jsme prodávali auto a nechtěli tomu věřit“. Poté nás se svým dílem seznámil pan MUDr. Vilém Hofman a nakonec jsme nahlédli do jičínské historie a umění.

3. listopadu – Karel IV. pohled zblízka 1316–1378 V letošním roce si připomínáme 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka, římského krále a císaře Karla IV. Přednášející paní PhDr. Eva Havlovcová nás provedla jeho životem od samého počátku až po jeho smrt. Nahlédli jsme do rodu Lucemburků, jejich předností a životních postojů - hlavně do životních postojů Karla IV., jeho manželek a potomků.

6. října – Finsko – země tisíců jezer a nekonečných lesů. Se životem ve Finsku nás seznámil Ing. Jan Maruška, který působil na českém velvyslanectví v Helsinkách. Na rozloze více jak 300 000 km2 můžete nalézt přes 180 000 jezer a ostrovů. Vyprávěl nám o tom, že k životu každého Fina neodmyslitelně patří sauna, která je součástí standardního vybavení jejich domácnosti (místo vany), dále o jejich tradicích, nelehké ekonomické situaci či o jejich zklamání z EU.

1. září  – Jičínské sochy, pomníky a pamětní desky – procházka po Jičíně s paní PhDr. Evou Bílkovou. Naše putování jsme započali na zahradě naší knihovny, kde jsme byli seznámeni se sochami a pamětními deskami na Jičínsku. Potom jsme se vydali k II. Základní škole, kde je pamětní deska K. V. Raise a své putování zakončili na prvním nádvoří Valdštejnského zámku u sochy Albrechta V. E. Z Valdštejna.

4. srpna – Hrabalovo Polabí. S našimi čtenáři a knihovníky z Jičínska jsme se vydali po stopách Bohumila Hrabala. Průvodkyní nám byla Hana Zikmundová, učitelka z Lepařova gymnázia. Navštívili jsme muzeum a pivovar v Nymburce a vynechat jsme nemohli ani Kersko, kam jezdil proslulý spisovatel na chatu a kde také čerpal inspiraci. Literární výlet jsme zakončili návštěvou Hrabalova hrobu v Hradištku.
 
7. července – Hurá, léto. Krásné posezení a opékání vuřtů v zahradě knihovny navštívila spisovatelka Hana Dneboská, která nás seznámila se svou knihou „Něco navíc“. Přečetla nám kousek povídky „Jak jsme prodávali auto a nechtěli tomu věřit“. Poté nás se svým dílem seznámil pan MUDr. Vilém Hofman a nakonec jsme nahlédli do jičínské historie a umění.
 
2. června – Masarykovo pojetí české historie a jeho naléhavost v současnosti. Před začátkem přednášky proběhlo slavnostní předávání pamětních listů studentům VU3V. Pak jsme se společně s přednášející, paní PhDr. Neudorflovou, přenesli do 19. a počátků 20. století. Hovořila o české otázce, činnosti a vlivu T. G. Masaryka na českou společnost, ale také o rozvoji demokratické politické kultury a jejím pojetí v dnešní společnosti.
 

7. května - Fakta a nejčastější mýty a omyly Prusko-rakouské války 1866. 150. výročí bitvy u Jičína se připomnělo výstavou, kterou instaloval Petr Lazurko z Muzea přírody Český ráj Prachov. V tento den proběhla vernisáž výstavy a přednáška. Na zahájení napochodovala Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74., čímž obohatila zajímavé odpoledne.

7. dubna - Slavná česká filmová klasika. Vyprávěl Mgr. Ondřej Slanina, filmový publicista a profesionální historik umění. Přehled filmů započal prvním českým filmem C. a K. polní maršálek s Vlastou Burianem a zakončil současnou filmovou tvorbou. Povídání bylo obohaceno obrázkovou prezentací. Řadu úspěšných filmů jsme si tak připomněli.

3. března - Přežila jsem Terezín a Osvětim. Životní příběhy Marty Kottové. Paní Martě bylo 14 let, když se ocitla v Terezíně. Byla zde i s bratrem a maminkou. O maminku přišla v Osvětimi, v Ravensburku se setkala i s lidickými ženami. Z její rodiny přežila ona a její bratr. Smutné, ale zajímavé vyprávění.

4. února - Proč je Švédsko pro mnohé tak oblíbeným cílem. O životě ve Švédsku vyprávěl Ing. Jan Maruška. Posluchači získali tak ucelený přehled o Švédsku vůbec. Švédsko v současné době řeší problémy s muslimskou komunitou a migranty vůbec. Součástí besedy byla i obrázková prezentace.

7. ledna - Tajemství lahodné kávy. Besedě o kávě s ochutnávkou předcházela vernisáž výstavy Šikovné ruce seniorů, kterou zorganizovala Štěpánka Čubanová ze Svazu invalidů. Zajímavosti o kávě přednášel pan Jan Perner, majitel Novopacké pražírny. Po skončení besedy bylo možné zakoupit několik druhů kávy. Tato akce se setkala s velkým úspěchem.

 
 

2015

 

3. prosince - Příběhy slavných z pera spisovatelky PhDr. Marie Formáčkové. Paní Formáčková s úsměvem vyprávěla o Zitě Kabátové, o Heleně Růžičkové. Jako redaktorka ženských časopisů se s oběma skamarádila a napsala o nich několik knih.

 
5. listopadu - Václav Procházka o geologických katastrofách - Jak se vyvíjelo prostředí na zemi z geologického pohledu, o tom hovořil přírodovědec, geolog a jeden ze zakladatelů vědecké astronomické antropologie a archeoastronomie Václav Procházka. „Události se někdy vyvíjely velmi rychle a říká se jim katastrofické, i když nemusely znamenat vždy jenom katastrofu v tragickém smyslu. Může se tak označovat i náhlá změna obecně, která ovlivnila vývoj života,“ uvedl svoji přednášku host, který je také autorem knih Kameny a říše permoníků a Rozhovory s planetami, kde přibližuje zábavnou formou zejména dětem svět hornin a minerálů nebo sluneční soustavu.
Řada katastrof se podle něj z geologického hlediska odehrála teprve nedávno. Za poslední katastrofu s prokazatelným vlivem na celosvětové klima označil výbuch sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991: na následující dva roky došlo k ochlazení o jeden až dva stupně. Vědci očekávají, že další podobný výbuch by měl přijít do roku 2020.
 
8. října - Spisovatelka Irena Fuchsová vydala svoji první knihu z divadelního prostředí v roce 2001. Dnes má na svém kontě více než třicet titulů, převážně uvozených slovem Když... O svých tématech, inspiraci a trablech vyprávěla v jičínské knihovně. Právě psaní a divadlo jsou jejími největšími koníčky a v posledních letech k nim přibyl i rozhlas. Právě v době, kdy odstoupil ředitel Českého rozhlasu, nemohla Irena Fuchsová vynechat ani vyprávění o okolnostech, za kterých zmizela před časem z éteru rozhlasové stanice Dvojka, kde od roku 2012 moderovala nedělní pořad Dobré ráno, Česko. Dnes má svůj pravidelný pořad na ČRo Pardubice každou neděli od půl čtvrté.
 

3. září - Kubínovy humorky pro starší a pokročilé z J. Š. Kubína, jičínského pohádkáře četl JUDr. Jaroslav Veselý. J. Š. Kubín má letos 50. výročí úmrtí, našim setkáním jsme oslavili známého sběratele pohádek.

6. srpna - Procházka jičínským hřbitovem. Provázela PhDr. Eva Bílková.
Vycházelo se dle knihy Vladimíra Úlehly, kterou vydala naše knihovna. Dr. Bílková upozornila ještě na druhého autora Františka Kasku, z jehož rukopisu bylo  v knize čerpáno. Mluvila o hřbitovu obecně a pak, jak jsme postupovali, poukázala na hroby významných osobnosti. Překvapením byla velká účast, na to, jak mimořádněvelké teplo ten den bylo.

2. července - Společné povídání a zpívání s Jiřím Qido Valterem. Opékání buřtů, volné povídání a společné zpívání

4. června - DEKAMERON - MILOSTNÉ DOPISY PORTUGALSKÉ JEPTIŠKY MARIANNY. Intimní zpívaná středověká a renesanční poezie a milostné listy portugalské jeptišky v komorním podání Táni Fischerové a Daniela Dobiáše. Klasická poezie osloví  každém věku i v každém století.

Poděkování (květen)
kolektivu knihovnic Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně.
Knihovna již několik let připravuje pro seniory tzv. Klub aktivních seniorů (AKSE) s pestrým programem vždy zajímavým, zábavným i poučným. Jsou to přednášky, besedy, vycházky a výlety.
V úterý 5. května 2015 vyjeli senioři pod vedením paní Dany Michlové do Prahy s cílem navštívit Parlament České republiky. Dostatek času nám dovolil zajít do kostela sv. Mikuláše, projít se po Karlově mostě, či posedět ve Valdštejnské zahradě.
Po obědě jsme se sešli před Parlamentem, kde na nás čekala paní poslankyně Mgr. Martina Berdychová, která nás provázela společně s průvodkyní PS PČR.
Nejprve jsme zhlédli film o historii parlamentů, a pak jsme se vydali na prohlídku budov. V zasedací místnosti Poslanecké sněmovny jsme si vyzkoušeli posedět v lavicích a paní poslankyně nás seznámila s průběhem poslaneckých zasedání, s prací výboru, hlasováním apod. Sama je místopředsedkyní Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Další zastavení bylo v Poslaneckém klubu hnutí ANO, kde na nás čekalo menší pohoštění, ale přišla mezi nás i paní poslankyně Mgr. Jana Pastuchová, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku a členka Výboru pro zdravotnictví, která nám, „aktivním seniorům“ , řekla něco o zdravotní problematice. Na závěr jsme si prohlédli kancelář obou poslankyň a vydali jsme se bludištěm chodeb zpět do ruchu velkoměsta.
Podle potlesku na konci výletu soudím, že se všem přítomným líbil, a tak posílám tímto poděkování za příjemně strávený den kolektivu knihovnic jičínské knihovny.
Za AKSE     M. Smrčková

 

2. dubna- Příroda kolem nás je přirozenou lékárnou - Beseda o bylinkách a jejich zpracování s bylinkářkou Hankou Urbánkovou. Paní bylinkářka uvařila výborný bylinkový čaj, který jsme popíjeli za jejího vyprávění. Nejvhodnějšími bylinkami na jaře jsou všechno dostupné plevele, které rostou kolem nás: kopřivy, sedmikráska, pampeliška ad. Součástí besedy byl prodej bylinkových čajů a sirupů.

5. března - POKLADY ZVUKOVÉHO ARCHIVU - Hudba spojená s Jičínem, J. B. Foerster a Emil Kolář. Písničky zakázané mocnými. Reklama na gramofonových deskách. Světové úspěchy českých autorů. Gramodesky ve službách propagandy. Hitler a swing. Agrostrojanka a Lu Hromádka  a mnoho dalších zajímavostí Zajímavé a raritní  zvukové snímky komentoval Radovan Sál.

5. února - BOHEMIA MIA - Italové v Čechách za 1. sv. války
I na Jičínsku pobývalo obyvatelstvo ze severní Itálie - Tridentska, kde probíhala válečná fronta, navázala se zde trvalá přátelství. Odpoledne spojeno s vernisáží výstavy. Ta byla doplněna o materiály z našeho kraje. Materiály zajistil jičínský archiv. Byl promítnut film s autentickými zážitky našich i italských pamětníků. MUDr. Vilém Hofman vyprávěl o zkušenostech svého prastrýce, který 1. sv. válku prožil jako legionář na Sibiři, dochovaly se jeho deníkové vzpomínky. Pracovníci archivu se podělili se svými zkušenostmi při hledání materiálů k uvedené výstavě. Výstavu propůjčil Spolek přátel Ledra, paní Ing. Otipková.

9. ledna – Politické mraveniště - beseda s Mgr. Martinou Berdychovou,
bývalou starostkou obce Holovousy, dnes poslankyní Parlamentu ČR. Paní Berdychová nastínila svůj pracovní žebříček z malé školičky až do sněmovny do Prahy. Pozvala seniory do Prahy na prohlídku historických budov Parlamentu ČR.

 

2014

6. listopadu - Zahrada jako živý organismus. Ing. Ivana Větrovcová, přednášející, přiblížila posluchačům vývoj zahrad, historii a současnost. Po přednášce následovala poradna, co a jak s našimi zahrádkami.

2. října - Co vy na to, pane Šmoldasi? Beseda s PhDr. Ivo Šmoldasem, českým básníkem, publicistou, moderátorem a překladatelem. Úspěšný pořad představoval rozhlasové studio, kde spolu rozmlouvali rozhlasová moderátorka a její host, Ivo Šmoldas. Publikum zastupovalo rozhlasové posluchače na telefonu.

4. září - Mé putování zmateným stoletím. Beseda s PhDr. Jaroslavem Šedivým, historikem a diplomatem. Pro jeho náhlé onemocnění se beseda změnila v předčítání z uvedené knihy. A vzpomínání na setkání se šarmantním pánem.

7. srpna – O líné babičce. Humorné literární vyprávění o babičce, která si chtěla splnit svá dávná přání. Sešli jsme se na zahradě, společnými kolegiálními silami jsme přečetli dvě veselé povídky. Poté jsme si opekli buřty, čas ubíhal volným popovídáním o všedních věcech.

3. července - Jičín trochu jinak - od židovských památek do města finančního. Po Jičíně nás provázela Ing. Ladislava Hetfleišová. Postupně jsme obcházeli bývalé finanční domy. Ing. Hetfleišová nám vysvětlovala, jak bankovní domy vznikaly a jaké bylo spojení mezi nimi a židovskou populací. Židé měli k penězům blízko, protože to byla skoro jejich jediná možnost obživy.

5. června – Smutná Braunová. Literární komponovaný pořad. Dramatický pořad na motivy románu Kalvárie o vztazích mezi ženami. Účinkovaly Petra Braunová a Jitka Smutná

22. května – Po stopách Karla Hynka Máchy. Pěší literární výlet na hrad Kumburk, magické místo navštívené českým básníkem. Výletu předcházela návštěva lomnického zámku a městské knihovny.

3. dubna – Proměny jičínského Nového města. Obrazy Karla Šoltyse, fotografie jeho dcery Ing. Ivany Větrovcové. Beseda byla spojena s vernisáží výstavy. Posluchači mohli hádat, kde která místa na obrazech se původně nacházela, a porovnat se současnými fotografiemi.

6. března – Grónsko a Špicberky. Cestopisná přednáška Jirky Lehejčka. Přednášející doktorand v Arktidě pobýval po dvě letní sezóny. Přednáška byla obohacena promítáním obrázků a besedou.

6. února – V předvečer velké války. Přednáška byla zaměřena na 100.výročí 1. světové války 1914-1918. Přednášel profesor Robert Kvaček, významný český historik, jičínský rodák. Že bude válka, nikdo nevěřil, a jak bude probíhat, nikdo netušil. Děj války se zvrtl tak, jak si to nikdo nepředstavoval.

9. ledna - Senzační zprávy ze starého Jičína. Z dobového tisku četla Mgr. Jiřina Holá, knihovnice z Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Zprávy byly veselé, smutné až akční či bulvární. Z dnešního pohledu velmi úsměvné, přitom představující tehdejší kolorit našeho města.

 

2013

7. listopadu - Moje cesta do rozhlasu - beseda s Veronikou Sedláčkovou, rodačkou z Jičína. Neformální povídání o jejích životních zkušenostech v České televizi, na letišti a nakonec v Českém rozhlasu. Povídání o budoucnosti médií, úloze novináře. Nakonec jsme skončili u čtení knih.

11. října - Příběhy léků - beseda s Mgr. Tomášem Cikrtem. Knihu Příběhy léků vydal Státní ústav pro kontrolu léčiv. Kniha radí, jak zacházet s léky. Pan Cikrt nenásilnou formou upozornil na řadu nešvarů, které jsou s léky spojené. Není nutné každý zdravotní problém řešit právě léky. Za nemocí je většinou schován psychosomatický problém.

3. října - Z Holovous za medicínou až na Srí Lanku. Paní Izabela Klimová, promovaná bioložka, se na Srí Lanku dostala díky přírodní medicíně, kde se zúčastnila kongresů, kde i několik měsíců pracovala. Zabývá se magnetickou terapií. Která je součástí alternativní medicíny. Pořad byl obohacen promítáním fotografií, nejhezčí byly se slony a krokodýly.

5. září - Žít s radostí a odpovědně beseda s PhDr. Janem Šolcem, bývalým politikem, pracovníkem Kanceláře prezidenta republiky. S trochou filozofie o životě jsme se dostali až k předčasným volbám.

1. srpna - Literární cyklovýlet - krajinou Mariánské zahrady. Cestou jsme navštívili hrad Pařez, pramen Mrliny v Příchvoji. Poslední zastávkou byla obec Bukvice, kde jsme navštívili soukromou galerii Na špejcharu manželů Evy a Jiřího Valterových. Pan Quido Valter s námi zašel do místní kapličky a zahrál na její varhany. Výlet jsme zakončili občerstvením v místní hospodě.

18. července - Putování s Pannou Marií po sakrálních stavbách Mariánské zahrady. Literárně-duchovní procházka z obce Veliš, kde jsme navštívili hřbitov, kde je pochován významný regionální básník Josef Jakubec. Přes Loretu, sv. Andělíčka na sv. Annu v Dolním Lochově. Po území bývalého panství rodiny Šliků. Narodili se zde spisovatelé – ruralisté.

11. července – literární procházka. Autobusem jsme popojeli do Sedliček a odtud se odebrali na židovský hřbitov, který se nachází nedaleko Valdštejnské lodžie. PhDr. Terezie Dubinová nám přiblížila historii hřbitova, rituál posledního rozloučení se zemřelým, upozornila nás na některé náhrobky. Poté jsme se společně pěšky vrátili do Jičína a navštívili židovskou synagogu. Synagoga je nově otevřená. Obdivovali jsme krásu její vnitřní výzdoby a zachovaný svatostánek, který neukrývá Tóru, ale látkový svitek se jmény obětí holocaustu z jičínského okresu.

6. června – Strafeldová, Milena: Osamělé večery Dory N. Monolog dcery Boženy Němcové. Literární pořad o Theodoře Němcové, která část svého života prožila v Jičíně, kde pracovala jako industriální učitelka, postavila zde dům (dnes Koněvova ul.). Její život v Jičíně podrobně popsal profesor Vladimír Úlehla (Samotářská dcera Boženy Němcové Theodora. Vystupovala mladá herečka Marta Sovová.

2. května - Pomozte nám pomáhat. Zopakovali jsme si základní znalosti první pomoci. Do knihovny mezi nás přijel lektor Oblastního spolku ČČK Hradec Králové. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že se nemáme první pomoc dát z obav, že poté bychom mohli být soudně postižitelní. To je jen fáma. Naopak, první pomoc jsme povinni poskytnout.

4. dubna – beseda s paní spisovatelkou Hanou Marií Körnerovou. Paní Körnerová již od dětství si tzv. psala do šuplíku, teprve v roce 1993 opravdová spisovatelka, a to když vyšla její historicko-romantická sága Pán hor. Žije s manželem v Hřídelci nedaleko Lázní Bělohradu. Nejznámější její knihou je bezesporu román Andělská tvář, který byl v roce 2002 zfilmován. Beseda s autorkou byla milá, bezprostřední, živá.

7. března mezi nás přijel mladý student, doktorand, pan Jiří Lehejček. V rámci své cestopisné přednášky představil Mongolsko, jeho panenskou přírodu, hory, buddhistické kláštery. Vyprávěl o setkání s místními obyvateli, o pozvání do jejich příbytků – jurty, o pozvání na svatbu. Hlavní město – Ulánbátar – uměle vystavěné město, celoročně zamořené díky těžbě surovin, elektráren a dalšího průmyslu.

7. února pozvání do knihovny přijaly Mgr. Hana Fajstauerová a starostka Sokola, paní Blažena Bohuňovská. Obě posluchačům přiblížily historii a současnost jičínského Sokola. Mgr. Fajstauerová promítla prezentaci historických fotografií, velmi přehledně přiblížila historii sokola od jejího začátku do 50. let 20. století. Paní Bohuňovská zavzpomínala na sokolské slety konané po roce 1989, posluchače seznámila se současností sokolské jednoty.

Ve čtvrtek 3. ledna 2013 proběhla beseda na téma Bezpečnost a ochrana občanů. Na besedě si posluchači povídali s mluvčí Policie ČR, paní Hanou Klečalovou, s mluvčí Městského úřadu Jičín, Bc. Magdalenou Doležalovou a s příslušníky městské policie. Není možné jen důvěřovat, je nutné i prověřovat. Pomáhejme policii, všímejme si nekalých skutečností, policie pomáhá nám.

 

 

2012

Aktivní senioři se sešli v knihovně

První schůzka Klubu aktivních seniorů - AKSE se uskutečnila ve čtvrtek 1. března 2012 od 15,00 hodin v sále hudebního oddělení. Na setkání přišlo 50 seniorů. Přítomné přivítala ředitelka knihovny a nastínila jim možnosti setkávání a nabídku knihovny. Následovala beseda na téma "Nahlédnutí do Moskvy a Petrohradu“. Zážitky ze své soukromé cesty poutavě vyprávěla paní Olga Jakubcová. Její povídání bylo doplněno promítáním fotografií.  Seniorům se setkání líbilo, a tak se dohodli, že se budou v knihovně scházet pravidelně vždy první čtvrtek v měsíci od 15,00 hodin. V dubnu se senioři sešli ve čtvrtek 5.  Na programu byla přednáška Čínská medicína a dnešek MUDr. Miroslava Holuba. 3. 5. proběhla beseda s Ing. Ladislavou Hetfleišovou na téma Finanční gramotnost aneb Banky jak je neznáte. 7. června vystoupil zpěvák a skladatel Richard Pachman. V červenci jsme si připomněli malé výročí architekta Čeňka Musila. Lektorka, PhDr. Eva Bílková přiblížila jeho život, pracovní počiny. Společně jsme si uvědomili jednotlivé stavby v Jičíně a jeho okolí. Vlastní procházka byla krátká – z Denisovy ulice jsme vyšli na Husovu ulici. Procházka se setkala s úspěchem a přáním podobná setkání zopakovat. Společné setkání, které se konalo 2.srpna, přineslo starším lidem takzvaný Retro test, ve kterém pátrali po odpovědích na otázky jako: Kdy se konala poslední spartakiáda nebo odkud pocházejí hrdinové Čtyřlístku. V září proběhla zdravotní přednáška o stravování, kterou nám přiblížila MUDr. Alena Votrubová. Následovala velmi živá diskuse. V říjnu jsme slyšeli opět zdravotní přednášku na téma Životospráva - cesta ke zdraví. MUDr. Miroslav Holub navázal na svou jarní přednášku, hovořil o propojování čínské a evropské medicíny. V listopadu jsme besedovali se známou cestovatelkou Pavlou Jazairi o jejich zážitcích. O vánočním posezení (3.12.) při poslechu koled a dalších písní hudebního souboru Ze šuplíku jsme oslavili adventní čas. Zrekapitulovali jsme úspěšný rok Klubu seniorů a popřáli si další rok plný nápadů.